1. Ana Sayfa
 2. Aile
 3. Anlaşmalı Boşanma Davasından Sonra Tazminat ve Nafaka İstenebilir Mi?

Anlaşmalı Boşanma Davasından Sonra Tazminat ve Nafaka İstenebilir Mi?

Anlaşmalı Boşanma Davasından Sonra Tazminat ve Nafaka İstenebilir Mi?

Boşanma davası, dava boyunca incelenen konular itibarıyla tarafların kusur durumunun tespiti, ortak malların paylaşılmasına ilişkin talepler, nafaka ve tazminat yükümlülükleri, tarafların maddi durumuna uygun nafaka ve tazminat kararı verilmesi için tarafların maddi durumlarının incelenmesi gibi işlemler nedeniyle uzamaktadır.

Tarafların velayet talepleri hakkında çocukların fiziksel ve ruhsal gelişimleri için hangi tarafın daha uygun olacağı gibi diğer konuların da incelenerek karar verilmesi gerektiği için dava yıllarca sürebilmekte, dava süreci eşleri ve çocukları ruhsal olarak yıpratabilmektedir.

Anlaşmalı boşanan çiftler sürecin kısa sürmesi nedeniyle bu süreçten daha az etkilenmektedir. Evliliği en az bir yıl sürmüş eşler anlaşmalı boşanma davasında boşanma protokolü düzenleyerek protokoldeki hüküm ve koşullarda anlaşarak boşanabilirler. Genellikle boşanma sürecinin duygusal yönü nedeniyle acele bir şekilde özensiz bir biçimde anlaşmalı boşanan çiftler, boşanmadan sonra nafaka ve tazminat almak hakkının olup olmadığı konusunda çok sık müracaat etmektedir. Tarafların boşanma protokolünde feragat ve ibra ettiği haklarını daha sonradan talep etmek hakkı bulunmamaktadır.

Bu nedenle boşanma protokolünde boşanmanın yan sonuçları olan evlilik birliği içerisinde edinilen mallar, ziynet eşyaları, ev eşyaları, nafaka ve tazminat konusunda da nelere imza attığınız çok önemlidir.

Anlaşmalı boşanma veya herhangi bir sebeple boşanma davası açmak hata kabul etmeyen son derece önemli bir konudur. Tarafların ileride sorun yaşamaması için davanın alanında uzman bir boşanma avukatı tarafından takip edilmesini şiddetle tavsiye etmekteyiz.

Anlaşmalı Boşanma Davasından Sonra Tazminat İstenebilir Mi?

Boşanmadan sonra tazminat istenip istenemeyeceği çok merak edilen bir konudur.

Çoğunlukla sürecin duygu yoğunluğuyla mantıklı düşünemeyen kişiler boşanmaya bağlı diğer konuları bir kenara bırakarak yalnızca boşanmaya odaklanmakta boşanma gerçekleştikten sonra ise nafaka ve tazminat hakkı olup olmadığı konusunda soru işaretleri oluşmaktadır.

Eşlerin boşanırken anlaşmalı boşanma protokolünde yazmadığı maddi ve manevi tazminatı daha sonradan talep etmesi mümkün değildir. Anlaşmalı boşanma davasında hazırlanan boşanma protokolüyle eşler yasal olarak boşanma, boşanmaya sebep olan kusurlu olaylar ve boşanmaya bağlı tazminat talepleri hakkında nihai bir karar vererek anlaşmış olmakla daha sonra tazminat davası açma imkanını ortadan kaldırmaktadır.

Anlaşmalı Boşanma Davasından Sonra Nafaka İstenebilir Mi?

Boşanmadan sonra nafaka istenebilir mi sorusu sıkça karşılaştığımız bir sorudur. Eşlerin boşanırken anlaşmalı boşanma protokolünde talep etmediği iştirak ve yoksulluk nafakası daha sonradan talep etme hakkı vardır.  Ancak iştirak nafakası veya yoksulluk nafakası talep edecek kişinin boşanma protokolünde bu haklarından feragat veya ibra etmemiş olması gereklidir.

Özellikle iştirak nafakası çocuğun yüksek menfaati için çocuk lehine tesis edilen bir nafaka olduğundan daha öncesinde bu haktan feragat edilmiş olsa dahi ihtiyaç olduğunda çocuğun masrafları için tekrardan talep edilebilecektir. Yoksulluk Nafakasının sonradan talep edilebilmesi için boşanmadan itibaren 1 yıl içerisinde zamanaşımına uğramadan dava açılması gereklidir.

Emsal Karar

T.C YARGITAY Hukuk Genel Kurulu 2017/ 2613 E. 2019 / 1191 K. 14.11.2019 T. Sayılı Kararı:

“TMK.’nun 182/2.maddesi gereği velayetin kullanılması kendisine verilmeyen eşin, çocuğun bakım ve eğitim giderlerine gücü oranında katılmak zorunda olduğu yine anlaşmalı boşanma davasında davacının müşterek çocuk için nafaka istememiş olmasının daha sonra iştirak nafakası talep etmeye engel teşkil etmeyeceği, diğer taraftan müşterek çocuk için protokolle tazminat ödenmesinin davalı babayı iştirak nafakası ödemesi yükümlülüğünden kurtarmayacağı ancak bu husus nafaka miktarının tayininde göz önüne alınmalıdır. Mahkemece; yanılgılı değerlendirme ile davanın reddine karar verilmesi doğru görülmemiş, bozmayı gerektirmiştir.”

Anlaşmalı boşanma protokolü alanında uzman bir boşanma avukatı tarafından incelendiğinde nafaka ve tazminat isteme hakkınızın olup olmadığı konusunda isabetli bir tespit yapacaktır.

4.3/5 - 70 Toplam Oy

Benzer Yazılar

53 Yorum. Yeni Yorum

 • Merhaba boşanmadan sonra nafaka davası açabilmek için ne kadar süremiz var acaba?

  Yanıtla
  • Merhabalar, avukatların ücretsiz hukuki danışmanlık vermesi yasaktır. Sitedeki paylaşımlar bilgilendirme amaçlıdır. Sorunuz tavsiye ve danışmanlık isteği olduğu için maalesef sorunuza ücretsiz cevap veremeyeceğiz. Detaylar ve ücretli danışmanlık için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

   Yanıtla
 • Merhaba..
  Eski eşimle 4 yıl önce anlaşmalı boşandık..protokolde bana yoksulluk nafakası ödeme şartı var.yalnız boşandığımız dan itibaren nafakayı ödemedi..Ben asgari ücretle çalışan biriyim..dava açtığımda kazanma durumum varmı..asgari ücretle çalışmam nafaka almama engel olurmu merak ediyorum. tesekkur ederim

  Yanıtla
 • Merhaba anlaşmalı boşandık ne mehir senedimi aldım ne de kızım için nafaka talep ettim hiç bir şey almadan boşandık. Ama Sonra eski eşim bana bıçaklı saldırıda bulundu şuan taciz ve hakaretten içerde mahkemesi olmadı… Ben bu adama tekrar tazminat ve nafaka davası açabilir miyim açsam kazanır mıyım? Teşekkür ederim.

  Yanıtla
 • Merhaba ben boşanali 8 sene oldu fakat oğlum için nafaka talep etmedim hiç parada göndermiyor şuan oğlum için nafaka davası açabilir miyim geriye dönük te alabilir miyim ?

  Yanıtla
 • Engin kalafat
  10 Şubat 2022 18:00

  Merhaba Melih bey anlaşmalı boşandık boşandığım kadın ona eşim demek istemiyorum evimde zina suçu işlendi hakim neden kadına hapis cezası vermez bu ne biçim adalet aklınca polise suç duyurusunda bulunmuş beni rahatsız ediyor diye telefonları denetlendi savcılık tarafından kendi rızası olduğu ortaya çıktı iki mahkeme birden görüldü

  Yanıtla
 • Merhaba ben 3 yıl önce anlaşmalı boşandım nafaka istemedim ama destek olacağını nafaka istemememi söyledi bende inandım kabul ettim şimdi hiçbir maddi destek olmuyor çocuklara çocuklar için nafaka davası açabilir miyim? Teşekkür ederim.

  Yanıtla
 • Merhaba, yaklaşık 4 yıl önce eşimden boşandım şu an 8 yaşındaki oğlumuzun velayeti ortak velayet ama fiilen bende kaldı bende çocuğum için nafaka davası açtım. Karşı dava açarak bu nafakayı ödemek istemediğini çocuğun ihtiyaçlarını karşıladığını söylüyor. Kesinleşmiş nafaka davası iptal olur mu ?

  Yanıtla
 • Merhaba 18 yaşında oğlum var ben 15 yaşımda anne oldum ve nikahımı oğlum doğduktan sonra yapabildim reşit olunca ancak şiddet yüzünden ayrıldım. Boşanalıda 15 yıl oldu ancak korkumdan nafaka istemedim cünkü sürekli cezaevine girip çıkıyordu korkuyordum. Şimdi oplum üniversite sınavına hazırlanıyor ve nafaka davası açabilme durumum olurmu ?

  Yanıtla
 • İdris İzgi
  28 Şubat 2022 06:23

  Merhabalar ben 7 ay önce eşimden anlaşmalı olarak boşandım.. fakat nikahtan iki saat sonra telefonunda instagramda en az 20-30 erkekle olan konuşmasını bulmuştum.. nikahtan önce mi sonra mı bakmadım o sinirle.. boşanırken de lanet olsun bi an önce bitsin demiştim şuan bir dava açabilir miyim.. BU ara Arada boşanma sürecinde olan tüm herkese TEK tavsiyem ne olursa olsun tecrübeli avukat tutun.ÇOKKKKKKKK büyük hak kaybına uğrarsınız.. UNUTMAYIN BUNU.. bu arada sadece nikah yapmıştık aynı evde yaşama da olmadı altınlarımı da alabilir miyim..

  Yanıtla
 • Ben 18 ay oldu anlaşmalı ayrıldık çocuğun vekalet bende çocuğum şimdi 16 yaşında okul okuyor boşandığı m zaman nafaka istemedim hayat zorlaştı asgari ücretle çalışan biriyim evim kira hak talebim olurmu

  Yanıtla
 • Merhaba ben 2 yıl oldu boşanalı eski eşim nafaka da bulunma her ay düzenli olarak para yollayacam dedi ve her para yollayacağı zaman sıkıntı yaşıyorum 2 oğlum var 7/8 yaşlarında tekrardan nafaka davası açabilir miyim? özel avukat tutmam mı gerekiyor yoksa devletin avukatı da olur mu?

  Yanıtla
 • Hocam eski eşimden 2019 Aralık ayında boşandım 3 oğlum velayeti bende anlaşmalı protokolünde nafaka çocuklara içşn yazdık ama 2 sene boyunca ıdemedı en son şikayet ettım 3 4 aylık yatırdı snr sıda yatırmadı tekrar şikayet ettım duruşma var toplu nafaka için odemesı için bı hak talep edebılırmıyım hakıme ve her hafta sonu çocukları alması gerekirken 5 6 ayda bır gotuyor kafasına gore 2 senede ıkı kere kalmaya aldı çocukları anlaşmamız uymadığı için ne yapabılırım duruşmadada soylıcem maddı manevı zor duruma düşüyorum çalışmama rağmen yetişemiyorum çocuklar kucak en ufağı komsum tarafından ucretlı baktırıyorum

  Yanıtla
 • Şükran ediş
  23 Mart 2022 23:07

  Merhabalar, 21 aralık 2022 de boşandım, çok sıkıntılı bi geçiyordu boşanma aşaması yeter ki bi an önce kurtulayım da hiçbir şey istemiyorum diyordum ve öyle yaptım. Anlaşmalı boşanmaya dair Protokol hazırladık ve imzaladık eski eşimle beraber. Hiçbir şey talep etmedim ve daha önce talep ettiğim her şeyden yani nafaka, tazminat, mehir, zinet eşyam vs vazgeçtim. Bu sebeple çekişmeli olan dava anlaşmalı olarak kısa sürede etmiş oldu. Ama sonradan çok pişman oldum ve çalışmıyorum, hiçbir gelirim yok. Şimdi nafaka, tazminat, altınlarım vs. İsteme hakkım var mı, bunun için dava açabilir miyim. Çocuğum yok bu arada. Teşekkür ederim

  Yanıtla
  • Merhabalar, maalesef buradan ücretsiz soru yanıtlayamıyoruz. Detaylar ve ücretli danışmanlık için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

   Yanıtla
  • Mrb şükran hanım bende aynı sizin yaşadığınız sorunları yaşıyorum suanda mahkemeye verip tekrardan almayı düşünüyorum siz nasıl bir yol izlediniz ve nasıl bir sonuç elde ettiniz

   Yanıtla
 • Merhaba 2 yıl önce anlaşmalı boşandım 1 çocuğumun velayetini babaya verdim 2 çocuğuma hamileydim babamın evinde büyüttüm şimdi 2 çocuğum için velayet ve de tazminat davası açtım sizce sonuç ne olur ertelenip duruyor davam ne olacağını bilmiyorum merak ettim

  Yanıtla
 • Boşandigim Eşime maddi manevi tazminat öduyorum maaşimdan 1/4 kesiliyor.. Eski eşim tekrar evlendi..
  hukuk sitelerinde okuduguma göre Eski eş tekrar evlenirse veya evli gibi yašarsa tazminat mahkeme tarafindan kalkiyormuş doğrumudur?
  teşekkürler

  Yanıtla
 • Ayse turkmen
  14 Nisan 2022 17:27

  Merhaba esimden 2029 yilinda anlasmali bosandim belirli bi miktar hakim onunde parada verdim herseyi ona verdim ve anlasmali bosandik 2 sene oldu bosanali eski esim ozel avukat tutup evime kagit gondermis altinlarimi istiyorum diye ve abartarak 5 trilyon kadar 100 adetten fazla bilezik ve set yazmis sahitlerim var yazmis bunlari 5 trilyon para olarak bana verin yazmis ve butun avukatlik ucretlerinide karsi odemeli yapmis yani bu durumda benden herhngi bisey alabilirmi zaten altinlarini verdim hakim karsisinda ve 200binde para verdim acil cevap bekliyorum yenidrn bi baskasiyla evliyim eski esim herhangi bisey alamaz dimi benden

  Yanıtla
 • 10 sene önce eşimden boşandım ve nafaka davası açtım fakat kayınbabam ‘davadan vazgeç ben size gerekli maddi yardımı yapacağım’ diyerek beni vazgeçirdi ve davaya gitmedim dosya kapandı tekrardan bir dava açabilir miyim

  Yanıtla
 • Slm. 2 yıl önce boşandım 2 çocuğumuz var çocukların velayeti annede protokola göre benim çocuklara toplam 500 lira iştirak nafakası ödemem gerekiyor ve ödüyorum eski eşin 500’ü az bularak nafakayı yükselteceğini söylemiş ben de herhangi bir yerde çalışmıyorum elden emekli bir işçiyim.
  Çocuğumun velayetinin birinin bende olmasını istiyorum anne vermiyor, aslen boşanma sebebimiz aldatmıştı delillerim olduğu halde gururuma yedirip söyleyemedim sadece anlaşmalı boşanmayı tercih ettim tekrar o delilleri sunarak çocuğumun velayetini alabilir miyim

  Yanıtla
 • Serife kalem
  24 Nisan 2022 01:16

  Merhaba esimden 3 ay once bosandim protokelde nafaka istemedigim yaziyor , nafaka taleb rtme hakkim varmi kendim icin sudanda

  Yanıtla
 • Volkan Alıcıoğlu
  25 Nisan 2022 04:20

  Merhabalar ben volkan
  Eşimle 2 yıla yakın resmi evli kaldık
  Çocuğumuz yok
  Fakat benden tekrar şikayetçi olup
  İftira attı
  Kendisini tehdit ettiğimi çoluk çocuğunu tehdit ettiğimi
  Nafaka ve tazminat ödemediğimi söylemiş
  Eşimin ikinci benim ise ilk evliliğimdi
  Ortak çocuğumuz yok yani
  Mahkemede hakim her iki tarafa sordu
  Karşılıklı hak talep ediyomusunuz diye
  Ben hayır dedim
  Oda hayır dedi ve
  Kağıtlara imza attık istinafa itiraz etmedi
  Ortalama 9 ay geçti boşanalı
  Hak talep edebilirmi
  Teşekkürler cewap bekliyorum

  Yanıtla
 • Merhaba 20 aralık 2021 eski eşimle anlaşmalı bir sekilde bosandık bir oğlumuz var velayeti annede her ay düz nli olarak 600 tl cocuk için nafaka yatırıyorum ancak eski eşin suan cocuk için olan nafakayı 1000 tl yaptıracagını soyluyor asgari ücretle calışmaktayım ve evliyim boyle bi sey yapmadı öümkünmü acaba

  Yanıtla
 • Merhaba. 2016 yılında anlaşmalı olarak boşandık. 10 yaşındaki oğlumun velayeti ortak ama fiziki olarak annede kalıyor. Bende imkanlarım ölçüsünde hem para gönderiyorum. Hemde çocukla birlikte olduğumda onun için harcamalar yapıyorum. Şimdi yeniden evlendim eski eşim sanırım kıskançlıktan ötürü iştirak nafakası talep ediyor. Bu durumda ne yapabilirim. Ben zaten çocuğuma bakıyorum. Dekontlarım var. Çocukla birlikte yaptığımız alışverişlerin fişleri bile duruyor.

  Yanıtla
 • Merhaba anlasmali bosandim protokolde nafaka istemedigim yaziyor . Buna ragmen kenfim icin nafaka tabelinde bulunabikirmiyim

  Yanıtla
 • Mehmet Şahin
  2 Mayıs 2022 17:34

  Merhaba, 2011 yılında evlendiğim eski eşimle 2018 yılında anlaşmalı olarak sorunsuz boşandık. 2020 yılında, 2016 doğumlu olan kızımın velayetini dava ile aldım ki boşanma süresinden sonra da kızım annesi ile yaşamadı. Halen daha tüm maddi masrafları ve bakımı tarafımca karşılanmaktadır. Şimdi kızımın annesi bana karşı nafaka davası açmaya hazırlanıyor. Kendi isteği ile işini bıraktı. Benden nafaka alma ihtimali var mıdır?

  Yanıtla
 • MerhaBa bn esimden 10 ay once bosandik anlasmali olarak kizlarimin velayeti bende oglumun velayeti annesinde benoglum icin nafata opuyorum annesi calisiyor ben kizlarim icin annesinde nafata talep etme hakkim varmi tsk ederim

  Yanıtla
 • Merhaba anlaşmalı boşandık pandemi girince imzaya gidemedik bir yıl sonra ancak boşandık o sure zarfinda ogluna nafaka ödedi ben calışmiyordum çünkü gerekceli kararda bosanma kesinlestigi tarihten itibaren nafaka odenmesi diye yaziyor.Şimdi onu kullanarak arttirim yapmiyor ben sana odemistim diyor icraya versem o odenmislik karsima çıkarmı.Zaten kendime nafaka almadım oglum madur olmasin diye o süre zarfinda yatirdiğı icin tedbir nafakasına basvurmadım yatirmasa tedbir nafakasi isterdim çocuk icin ama simdi nafakayı yillik ufe oraninda arttirmasi gerekirken arttirmiyor ona say fazla verdim diyor. Ne yapabilirim cevap verirseniz çok sevinirim magdur oldum inanin

  Yanıtla

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi yazın.
You need to agree with the terms to proceed

Menü