1. Ana Sayfa
 2. İş
 3. İş Davası Avukat Ücretleri 2022

İş Davası Avukat Ücretleri 2022

iş davası avukat ücretleri 2022

İş davalarında avukatlık ücreti, iş hukukuna dayalı tazminat ve tespit davalarında alınması gereken avukat masrafları ve ücretleri hakkındaki temel düzenlemelere göre belirlenmektedir. Bunun için her şeyden önce avukat ile müvekkili arasında sözleşme olup olmadığına bakmak gerekir. Taraflar arasında düzenlenen vekalet sözleşmesi, kanuni sınırlar içerisinde kalmak kaydı ile geçerlidir.

Nispi nitelikli tazminat davalarında vekalet ücretleri, dava konusunun veya alacak tutarının değerine göre belirlenmektedir. Maktu nitelikteki davalarda ise iş mahkemeleri maktu ( belirlenmiş ) ücrete hükmeder.

Avukatlık Ücreti, 1136 Sayılı Avukatlık Kanununun 164/2. Maddesinde ve asgari ücret tarifesinde gösterilen sınırlar arasında kalmak üzere taraflarca serbestçe kararlaştırılabilir. Kanunda ve tarifede belirtilen oranların altında veya üstünde ücret belirlenmesi halinde, sözleşmenin ücrete ilişkin hükümleri geçersiz sayılmaktadır.

Ayrıca Avukatlık Kanununun 164. maddesine göre avukat hem kendi müvekkilinden ve hem de karşı taraftan olmak üzere muhatapları farklı olan iki ayrı vekalet ücretine hak kazanır. Kanun gereğince karşı tarafa yükletilecek vekalet ücreti Türkiye Barolar Birliğince yayımlanarak yürürlüğe giren Avukatlık Asgari Ücret Tarifesi’ne göre hükmedilir.

Bu vekalet ücreti, yani karşı yan vekalet ücreti, ya da kanuni vekalet ücreti 1136 Sayılı Kanunun 164/5 ( son ) fıkrasına göre “Dava sonunda, kararla tarifeye dayanılarak karşı tarafa yüklenecek vekalet ücreti avukata aittir.” İş hukuku davalarından olan işçilik alacağı davalarında vekalet ücretleri ve yargılama masrafları nispi olarak hükmedilecektir.

10.000,00TL olarak hükmedilen bir işçilik alacağı davasında vekalet ücreti nispi olarak belirlenecektir. Buna rağmen en az ücretten daha az vekalet ücretine hükmedilemeyeceği 2022 yılı için 5.100,00 TL asgari vekalet ücretine hükmedilir.

Avukatın kendi müvekkilinden alacağı vekalet ücretinin belirlenebilmesi için ise yukarıda söylediğimiz üzere öncelikle taraflar arasında imza edilen sözleşme maddelerine bakmak gerekecektir. Şayet avukat ile müvekkili arasında bir sözleşme yoksa bu durumda avukatın müvekkilinden talep edeceği vekalet ücreti de asgari ücret tarifesi üzerinden belirlenmektedir.

AAÜT ( Avukatlık Asgari Ücret Tarifesi) ‘nin 5. Maddesi gereğince avukat sadece bir duruşmaya girmiş ya da sadece bir dilekçe vermiş olması halinde dahi tam ve eksiksiz şekilde vekalet ücretine hak kazanacaktır.

Bu nedenlerle avukatın ve müvekkilin ahde vefa ilkeleri gereğince hukuki sorunun çözümüne kadar sadakatlerini devam ettirmeleri gerekmektedir.

İş davalarında çeşitli aşamalarda masraflar yapılmaktadır. Bir iş dosyasında ihtarname çekilirken, dava açılırken, dosya bilirkişiye gönderileceğinde, ıslah aşamasında ve kanun ve icra yollarına başvurulurken harçlara ve gider avanslarına ihtiyaç duyulmaktadır.

Bu masraflar, Adalet Bakanlığı tarafından yayınlanan tarifelere göre mahkeme tarafından belirlenmektedir. Bu masraflarla, avukata verilen vekalet ücretleri karıştırılmamalıdır.

İş avukatı masrafları ve vekalet ücretleri hakkında bir bilgiye sahip olmak ve hesaplama yapmak için Avukatlık Ücret Tarifesi başlıklı yazımızın okunmasını tavsiye ederiz.

3.5/5 - 2 Toplam Oy

Benzer Yazılar

3 Yorum. Yeni Yorum

 • Mehmet Göllü
  29 Mart 2023 00:38

  Kasım 2021 de işyeri tescil davası açtım. 2022 haziranda 2.duruşmaya gitmedim av ım da gitmedi emeklilik yaşı ile ilgiliydi gerek kalmadı. SGK av I bana 2023 yılına ait ücreti vekalet 9200 TL ve faiz çıkarmış davanın düşüş tarihini 13 01 2023 yazmış. Hakkı olan bu mudur. Ayrıca 100000 sen fazla eytli için durum bu kurum avukatları tam 1 milyar gelir elde edecek. Bu yıla göre benim davama bakan av ın adı bile yok. Kendi avukatım gitmezsek dava düşer birleyen ödemeyiz demişti. Arşive giden dosyaları çıkarıp saldırıyorlar. Ne yapmalıyım.

  Yanıtla
 • Seyhan Soylu
  24 Aralık 2023 01:32

  Harika bir avukat, teşekkürler.

  Yanıtla

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi yazın.
You need to agree with the terms to proceed

Menü