1. Ana Sayfa
 2. İcra ve İflas
 3. Yetkiye ve Borca İtiraz Dilekçesi Örneği

Yetkiye ve Borca İtiraz Dilekçesi Örneği

yetkiye ve borca itiraz dilekçesi örneği osmaniye avukat melih pancar

Hayatınızın bir evresinde haksız bir icra takibine maruz kalabilirsiniz. Maalesef kişiler ve şirketler ticari ve hukuki ilişkilerinde her zaman haklı ve dürüst hareket etmemektedir.

Özellikle bankaların müşterilerine haksız derecede yüksek faizler uygulayarak tüketici veya tacirlerin kredi sözleşmesi veya kredi kartı sözleşmesinde kabul ettikleri faiz oranlarından çok daha yüksek oranlarda faiz talep ederek icra başlattıklarını, bilinçsiz olan müşterilerinden haksız kazanç elde etmeye çalıştıklarını oldukça sık görmekteyiz. Neyse ki;

İcra ödeme emri tebligatı elinize ulaştığında haksız alacaklara karşı yapılabilecek hukuki işlemler mevcuttur.

Borçluya karşı başlatılan sağ üst köşesinde “örnek no:7” yazan ilamsız icra takipleri borçlunun borca ve yetkiye itirazıyla durdurulmaktadır.

İcra ve İflas Kanunu’nun ilamsız icra takiplerinde dair hükümlerinde alacaklı olduğunu iddia eden kişinin icra takibine başlarken herhangi bir delil göstermesi zorunlu tutulmamakta, icra tebligatı eline ulaşan borçlunun borcu olmadığını 7 gün içerisinde bir dilekçeyle icra dairesine bildirmesi düzenlenmektedir.

Borçlunun yasal süresi içerisinde yapmış olduğu itirazı neticesinde icra dosyası ve haciz işlemleri durmakta, borçlunun itirazının haklı veya haksız olduğunu inceleyip karar vermek görevi mahkemelere düşmektedir. İtiraz dilekçesini teslim alan icra müdürü inceleme yapmaksızın başka bir işleme gerek kalmadan icra dosyasını durdurmaktadır.

Dikkat edilmesi gereken en önemli husus bu itirazın icra tebligatının ulaşmasından itibaren 7 gün içerisinde yapılmasıdır. Bu süre dolduktan sonra yapılan itirazlar hükümsüz ve geçersizdir. Süresinde yapılmış itiraz neticesinde duran dosyaya devam edip haciz yapmak isteyen alacaklı borçluya karşı itirazın iptali davası açmak zorunda kalmaktadır.

Bu bilgiyle size karşı açılmış haksız icra takiplerine itiraz etme prosedürü hakkında genel bir açıklama yaptıktan sonra aşağıda sizler için hazırladığımız itiraz dilekçesi örneğini vatandaşlarımız ve meslektaşlarımızın kullanımına sunuyoruz.

İcra Yetkiye ve Borca İtiraz Dilekçesi Örneği

………. İCRA DAİRESİ’NE

DOSYA NO : …….

BORÇLU : …………………………….. TCKN: …………..

ADRES    : ………….

ALACAKLI : …………..

KONU     : Borca, yetkiye, faize ve her türlü fer’ilerine itirazlarımızın sunulmasından ibarettir.

AÇIKLAMALAR

Yukarıda dosya numarası yazılı bulunan müdürlüğünüz dosyasında icra ödeme emri tarafıma …………………. tarihinde tebliğ edilmiştir. Yasal süresi olan 7 gün içerisinde borca ve yetkiye itirazlarımı sunuyorum.

Dosya alacaklısına takip tarihi itibarıyla böyle bir borcum yoktur. Faiz oranı çok yüksek gösterilmiştir. Faiz başlangıç tarihi yanlış hesaplanmıştır. Faiz miktarı yanlış hesaplanmıştır. Bu miktarda bir borcum bulunmamaktadır.  Bu sebeple borca, faize ve her türlü fer’ilerine itiraz ediyorum.

İcra takibi yetkili icra dairesinde açılmamıştır. Adresi yukarıda da görüldüğü üzere …………………….. sınırlarındadır. İcra takibi yetkisiz icra müdürlüğünde açılmıştır. Yetkili icra müdürlüğü ikamet adresimin bağlı bulunduğu ………… İcra müdürlüğüdür. Bu sebeple yetkiye de itiraz ediyorum.

SONUÇ VE İSTEM:

Öncelikle Yetkili İcra Daireleri ………………… ‘dir (ikamet yerinizdeki icra dairesi) olduğundan icra müdürlüğünüzün yetkisine itiraz ediyorum. Dosyanın yetkili icra dairesine gönderilmesini talep ederim.

Dosya alacağının tamamına, faize, faiz oranına, faiz başlangıç tarihine, ve her türlü fer’ilerine itiraz ediyorum. Dosya alacaklısına herhangi bir borcum bulunmamaktadır.

Takibin itirazım neticesinde DURDURULMASINI talep ederim.

BORÇLU

……..

4.3/5 - 91 Toplam Oy

Benzer Yazılar

4 Yorum. Yeni Yorum

 • cengiz DÖLEK
  8 Nisan 2022 21:40

  Yardımlarınız için teşekkürler

  Yanıtla
 • Kredi ceketim prr den Baska bankadanda ceketim odeme yapamıyorum emekliyim ne yapmalıyım emekli maasıma bloke koyulmus

  Yanıtla
 • Merhabalar
  Alacaklı olarak avukatım davayı açtı karşı tarafa iletildi ve bunun karşısında itiraz dosyası sundular. Tekrardan itirazın karşısında güçlü bilgileri sunduk karşı taraf kabul etti davayı kazanma olasılığım yüksek ama bu avukata vrrecegim miktarı karşı taraftan talep edemiyor muyuz? Haklı ve mağdur olmak adaletli gelmiyor bana.
  Eğer böyle bir hakkım var ise ne yapmalıyım az bi miktar değil itiraz in bedeli.
  Saygilar

  Yanıtla

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi yazın.
You need to agree with the terms to proceed

Menü