1. Ana Sayfa
 2. Bilişim
 3. Kripto Para Yasa Tasarısı Nedir?

Kripto Para Yasa Tasarısı Nedir?

kripto para yasa tasarısı avukat melih pancar

Kripto paraların alım satımının yasal zemine oturtulmasının gerekliliği, kripto para alım satımına aracılık eden borsaların denetlenmesine olan ihtiyaç ve bu varlıkların alım satımından elde edilen kazançların vergilendirilmesi amacıyla oluşturulan kripto para yasa tasarısı kapıda.

Geçtiğimiz hafta Cumhurbaşkanı tarafından yapılan açıklamada yasanın kısa süre içerisinde meclise geleceğinin sinyalleri verildi. Bu hafta hem halkın hem de muhalefetin gündeminde kripto para yasa tasarısı var. Peki kripto para yasa tasarısında olmasını beklediğimiz düzenlemeler neler?

Kripto Para Yasa Tasarısı Neler Getirecek?

Geçtiğimiz aylarda yerli ve yabancı kripto para borsalarının müşterilerine ait fonlarla birlikte sırra kadem basması, bu platformların uğradıkları siber saldırılar sonucu müşterilerin yatırımlarının kaybedilmesi ve yatırımcılarının zarara uğratılması haberlerini sıkça duyduk.

Bu tip vurgunların önlenmesi ve yatırımcıların güvenliğinin sağlanması için kısa süre içerisinde meclise getirilecek olan kripto para yasa tasarısı, kripto para alım satımını güvenli hale getirmeyi hedefliyor.

Kripto para yasa tasarısının kripto para yatırımcılarına ve alım satımına aracılık eden borsalara ne gibi yükümlülükler getireceği konusunda ön görülerimiz ve kulislerden sızan bilgileri sizler için derledik.

Kripto Para Borsalarının SPK’ya Bağlanması

Türkiye’de faaliyet gösterebilecek kripto para borsalarının SPK’dan faaliyet lisansı alması, bu lisansın verilmesi için SPK tarafından belirlenen kriterlere uyulması gerekecek. Kripto para borsaları denetim altında tutulup düzenli ve rastgele denetimlerle şeffaflık ve yatırımcıların fonlarının güvenliği sağlanacak.

Yurtdışı merkezli borsaların Türkiye’de faaliyet gösterebilmesi için SPK’ dan izin alması gerekecek. SPK ‘dan izin almayan yabancı kripto para borsaları ip ve dns bazında Türkiye’de erişime kapatılacak.

SPK ‘dan lisans almayan ve Türkiye’de lisanssız işlem yapan  kripto para borsalarının yöneticileri hakkında 3 ila 5 yıl arasında hapis cezalarının konulması yasalaştırılması bekleniyor. Ruhsatsız kripto para borsalarında işlem yapan yatırımcılar için ise 20.000 TL‘ den az olmamak üzere para cezaları uygulanması ön görülüyor.

Kripto Para Borsalarının Güvenlik Koşullarının Güçlendirilmesi

SPK tarafından Türkiye’de faaliyet lisansı almak isteyen kripto para borsaları teknik ve idari tedbirlerle siber güvenlik açısından gerekli kriterlere uyması gerekecek. Siber saldırı, teknik arızalar, operasyon hataları veya kripto para borsası çalışanlarının kusurlarıyla oluşan zararlardan kripto para borsası ve yöneticileri sorumlu tutulacak.

SPK tarafından belirlenen güvenlik şartlarını sağlamayan kripto para borsalarının faaliyetleri durdurulacak.

Bankalar Kripto Para Saklama Hizmeti Sunması

Kripto para yasa düzenlemesinde bankaların müşterilerine soğuk cüzdan sağlaması ve müşterilerinin kripto paralarını güvenli şekilde saklaması yönünde imkân sağlaması ön görülüyor. Türkiye’nin kripto paraları bir mevduat olarak görmesi ve bankalarda depolanabilmesi bilişim çağına uyum sağlama konusunda güçlü bir adım olacak.

Kripto Para Borsalarının Yatırımcılarını Güvence Altına Alması

Kripto para borsalarına getirilecek yasal regülasyonlarda yatırımcıların paraları üzerinde devlet garantisi olmayacak. Hazine bu yatırımların güvenliği konusunda teminat vermek istemiyor. Ancak kripto para borsalarının yatırımcılarını güvence altına almak için sigorta poliçesi yaptırması zorunlu olacak.

Alım Satımlardan Kambiyo Vergisi Alınması

Gider vergileri kanununda düzenlenen ve altın ve dolar alımında uygulanan %0.2 ‘lik kambiyo vergisi, kripto para alım satımlarına da uygulanabilir. Bu rakam kripto para borsalarının alım satım komisyonlarına ek ücretler ortaya çıkaracak.

Kripto para borsaları alım satım komisyonlarından elde edilen yıllık gelir üzerinden belirlenecek bir oranda SPK’ya ödeme yapacak.

Kaldıraçlı ve Vadeli İşlemlerin Yasaklanması

Türkiye hizmet veren ve kaldıraçlı işlem yapma imkanı sunan Forex borsaları için müşterilerin en az 50.000TL sermayeyle sisteme giriş yapması ve kaldıraç oranının en faz 1:10 olarak belirlenmesi kuralları altında hizmet vermektedir. Bu koşulları 2017 yılında SPK ‘nın belirlediğini düşünürsek aynı tipte bir düzenlemenin kripto para borsalarındaki kaldıraçlı ve vadeli işlemler açısından da uygulanma olasılığı gayet yüksek.

Bu nedenle kaldıraçlı işlemler ya kökten yasaklanacak ya da kaldıraçlı işlem yapmak isteyen yatırımcılar için yüklü bakiyeler gerekecek.

4.5/5 - 74 Toplam Oy

Benzer Yazılar

1 Yorum. Yeni Yorum

 • Aslı Tunca
  2 Mart 2022 01:05

  Kripto para yasa tasarısı çok önemsediğimiz bir düzenleme.
  Toplumumuzda kripo para sistemleri ne büyük ilgi var ancak kaldıraçlı işlemler nedeniyle büyük kayıplar yaşayan küçük yatırımcılar da var.
  Bu yasa tasarısıyla merkeziyetsiz bu sistemde güvenli alanda alanda kalarak yatırım yapmanın olanaklı olmasını umuyoruz.

  Yanıtla

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi yazın.
You need to agree with the terms to proceed

Menü